غربالگری سه ماه دوم

آزمایشگاه در ساری ، آزمایشگاه پزشکی

غربالگری سه ماهه دوم برای خانم های باردار از ابتدای هفته 15 تا انتهای هفته 21 انجام می‌شود .بهتر است این غربالگری بین هفته های 15– 17 انجام شود.

این تست شامل یك آزمایش خون است كه در آن 3،   4 و یا 5 ماركر بیوشیمیایی موجود در خون مادر سنجیده می‌شوند.

در تریپل تست 3 مارکر خونی

در کواد مارکر 4 مارکر خونی

در پنتا مارکر 5 مارکر خونی ،مورد آزمایش قرار میگیرند.

در این غربالگری سه ماهه دوم احتمال وجود سندرم داون، تریزومی 13 و 18 و نقائص لوله عصبی (NTDs) (Neural Tube Defects) مورد بررسی قرار می گیرد.

لازم به ذکر است که این نوع غربالگری به همراه غربالگری در سه ماه اول نیز قابل انجام است و با دو روش قابل انجام می باشد .

غربالگری متوالی یا Sequential

در این روش ابتدا غربالگری سه ماهه اول انجام می شود و براساس نتایج غربالگری سه ماهه اول، خانم های باردار به سه دسته ریسک بالا، ریسک متوسط و ریسک پایین تقسیم می شوند.

زنان با ریسک بالا برای انجام CVS و یا آمنیوسنتز به مرکز ژنتیک ارجاع داده میشوند و دیگر نیازی به انجام مرحله دوم غربالگری نمیباشد.

در خانمهای با ریسک پایین احتیاجی نیست که تست غربالگری سه ماهه دوم را انجام دهند و فقط سونوگرافی های روتین  برای آنها توصیه می گردد.

در خانمهایی که دارای ریسک متوسط می باشند، کاندید انجام غربالگری سه ماهه دوم می شوند و بر اساس نتایج این غربالگری در دوران بارداری در گروه ریسک بالا و یا ریسک پایین قرار خواهند گرفت.

غربالگری-سه-ماه-دوم

غربالگری جامع و یا یکپارچه  یا Integrated

این نوع آزمایش همانند آزمایش قبلی نیز در دو مرحله در آزمایشگاه در مازندران انجام می شود .

  • مرحله اول در سه ماهه اول بارداری و بهترین زمان انجام آن، هفته یازدهم بارداری بوده.

این مرحله شامل اندازه گیری سطح سرمی دو مارکر در خون مادر و یک سونوگرافی به منظور تعیین سن بارداری و اندازه گیری ضخامت چین پشت گردن (NT) می باشد.

  • مرحله دوم در سه ماهه دوم و مناسب ترین زمان انجام آن هفته های 15 یا 16 بارداری بوده ولی تا پایان هفته 22 نیز قابل انجام است.

در این مرحله سطح سرمی مارکرهای Inhibin A ,AFP,uE3,BHCG Titer اندازه گیری می شود.

از مزایای این روش می توان به پایین بودن مثبت کاذب این تست و قدرت تشخیص بالای آن  اشاره کرد. بنابراین با این روش از انجام غیر ضروری موارد نمونه برداری از جنین با روشهای CVS و آمنیوسنتز کاسته می شود.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + 7 =